Kontaktuppgifter

Elcoline Group
Växelns tfn: +358 20 155 6300

Allmän e-post: info@elcoline.fi

Elcoline Group styrelse

Laskutus

Elcoline Group Oy

CEO Leif Backman Elcoline Group
VD

Leif Backman

+358 43 8243460
leif.backman@elcoline.fi
Hämeenkatu 6
FI-05800 Hyvinkää

LinkedIn
Utvecklingsdirektör

Jaakko Juvonen

+358 40 012 9966
jaakko.juvonen@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

LinkedIn
Ledningens assistent / Rekrytering

Emma Miettinen

+358 40 500 8944
emma.miettinen@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

Quality and Safety Manager

Anu Perttula

+358 40 153 0100
anu.perttula@elcoline.fi
Pajakatu 5
FI-92150 Raahe

LinkedIn
CFO

Michael Berman

+358 50 353 3397
michael.berman@elcoline.fi
Opus Business Park 3
Hitsaajankatu 20
FI-00810 Helsinki

CCO

Jukka Peltonen

+358 50 465 3412
jukka.peltonen@elcoline.fi
Opus Business Park 3
Hitsaajankatu 20
FI-00810 Helsinki

Buyer

Essi Korhonen

+358 40 482 1444
essi.korhonen@elcoline.fi
Keilaranta 8
FI-02150 Espoo

LinkedIn

Elcoline Plant Service Oy

Affärsverksamhetsdirektör

Teemu Pohto

+358 40 565 0838
teemu.pohto@elcoline.fi
Pajakatu 5
FI-92150 Brahestad

Site Manager

Aki Huhtala

+358 50 390 2097
aki.huhtala@elcoline.fi
Pajakatu 5
FI-92150 Raahe

Buyer

Elina Kassinen

+358 40 801 0833
elina.kassinen@elcoline.fi
Nuottasaarentie 17
FI-90401 Oulu

Kundansvarig

Pekka Riikonen

+358 50 386 0450
pekka.riikonen@elcoline.fi
Pajakatu 5
FI-92150 Brahestad

Ledningens assistent

Minna Jyrylä

+358 50 524 8378
minna.jyryla@elcoline.fi
Pajakatu 5
FI-92150 Brahestad

Unit Manager / Oulu

Petri Salakari

+358 40 801 0833
petri.salakari@elcoline.fi
Nuottasaarentie 17
FI-90401 Oulu

Welding Manager IWT

Jarmo Koskivuori

+358 40 0750 540
jarmo.koskivuori@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

LinkedIn

Elcoline Construction Oy

Affärsverksamhetsdirektör

Simo Nissinen

+358 40 750 1266
simo.nissinen@elcoline.fi
Teollisuustie 13
FI-79101 Leppävirta

LinkedIn
Key Account Manager

Tero Kopola

+358 40 1980777
tero.kopola@elcoline.fi
Teollisuustie 13
FI-79101 Leppävirta

Foreman

Henri Niku

+358 40 6753232
henri.niku@elcoline.fi
Annalantie 15-17
FI-86100 Pyhäjoki

VVS-planering / arbetsledning / offertkalkyl

Jukka Kivelä

+358 40 657 9400
jukka.kivela@elcoline.fi
Annalantie 15-17
FI-86100 Pyhäjoki

Assistant

Mirka Ranta-Ylitalo

+358 40 1663777
mirka.ranta-ylitalo@elcoline.fi

Elcoline Oy

Affärsverksamhetsdirektör

Olli Koivula

+358 40 511 8283
olli.koivula@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

LinkedIn
Kvalitetschef

Jussi-Pekka Kinnunen

+358 40 018 6533
jussi-pekka.kinnunen@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

Unit Manager, Marine Industry / Turku

Markku Salonen

+358 40 843 7850
markku.salonen@elcoline.fi
Lukkosepänkatu 7,
FI-20320 Turku

Area Manager / Western Finland

Mikko Siivonen

+358 44 545 6306
mikko.siivonen@elcoline.fi
Kerrolankatu 2,
FI-21200 Raisio

Arbetsledare / offertkalkyl

Markku Auvinen

+358 40 737 9220
markku.auvinen@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

Foreman

Ano Repo

+358 40 0971923
ano.repo@elcoline.fi
Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus

Elcoline Piping Oy

Account Director

Maxim Helle

+358 40 199 4088
maxim.helle@elcoline.fi
Keilaranta 8
FI-02150 Espoo

LinkedIn
Finance & HR Assistant

Alissa Pyykkönen

+358 40 197 0789
alissa.pyykkonen@elcoline.fi
Keilaranta 8
FI-02150 Espoo

LinkedIn

Affärsverksamhetsdirektör

Mika Tapaninaho

+358 40 767 5886
mika.tapaninaho@elcoline.fi
Radantaus 15
FI-45910 Voikkaa

LinkedIn
(EN) Installation work and offer calculation

Matti Käki

+358 40 563 7455
matti.kaki@elcoline.fi
Radantaus 15
FI-45910 Voikkaa

(EN) Installation work and welding coordinator

Ari Karhinen

+358 44 300 0760
ari.karhinen@elcoline.fi
Radantaus 15
FI-45910 Voikkaa

Site manager

Teemu Kangas

+358 40 142 7999
teemu.kangas@elcoline.fi
Radantaus 15
FI-45910 Voikkaa

LinkedIn
Regional manager

Kimmo Simola

+358 40 7095 460
kimmo.simola@elcoline.fi
Tehdaskylänkatu 7H
FI-11710 Riihimäki

Area and HSEQ Manager

Mikko Patjas

+358 40 832 9364
mikko.patjas@elcoline.fi
Radantaus 15
FI-45910 Voikkaa

Foreman

Petri Pilli

+358 50 5947 825
petri.pilli@elcoline.fi
Toittilantie 5
FI-47400 Kausala

Positioner

Helsingfors

Keilaranta 8
FI-02150 Espoo
+358 40 199 4088

Opus Business Park 3
Hitsaajankatu 20
FI-00810 Helsinki

Kouvola

Radantaus 15
FI-45910 Voikkaa
+358 40 767 5886

Toittilantie 5
FI-47400 Kausala
+358 50 594 7825

 

 

 

Se kartan

Leppävirta

Teollisuustie 13
FI-79100 Leppävirta
+358 40 771 1330

Se kartan

Lojo

Ratakatu 26
FI-08150 Lojo
+358 40 7077 222

Se kartan

Oulu

Nuottasaarentie 17
FI-90401 Oulu
+358 40 801 0833

Se kartan

Pyhäjoki

Annalantie 15-17
FI-86100 Pyhäjoki
+358 40 657 9400

Se kartan

Brahestad

Pajakatu 5
FI-92150 Brahestad
+358 40 565 0838

Se kartan

Turku

Lukkosepänkatu 7
FI-20320 Turku

+358 50 3901522

Se kartan

Tammerfors

Kalevan puistotie 24 F 92
33500 Tammerfors
+358  40 129 966

Se kartan

Sotkamo

Talvivaarantie 66
88120 Tuhkakylä
+358 40 511 8283

Se kartan

Varkaus

Leijukuja 6
FI-78210 Varkaus
+358 40 012 9966

Se kartan